Lost dogs. Zgubne skutki amerykanizacji słowiańskiej kultury

0
32

Czerwiec 1982
Zgubne skutki amerykanizacji słowiańskiej kultury
W grudniu minionego roku Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego z tow. gen. Wojciechem Jaruzelskim na czele wprowadziła w naszym kraju stan wojenny, by chronić socjalistyczne zdobycze naszego narodu przed rosnącym wpływem kapitalistycznych ekstremistów. Generał Jaruzelski wraz z członkami WRON uchronił przed upadkiem zdobycze państwowe, okazuje się jednak, że mózgi części obywateli nieodwracalnie już zostały zatrute jadem imperialistycznej kultury.

Czerwiec 1982
Zgubne skutki amerykanizacji słowiańskiej kultury
W grudniu minionego roku Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego z tow. gen. Wojciechem Jaruzelskim na czele wprowadziła w naszym kraju stan wojenny, by chronić socjalistyczne zdobycze naszego narodu przed rosnącym wpływem kapitalistycznych ekstremistów. Generał Jaruzelski wraz z członkami WRON uchronił przed upadkiem zdobycze państwowe, okazuje się jednak, że mózgi części obywateli nieodwracalnie już zostały zatrute jadem imperialistycznej kultury.
W maju br. na ekrany krajowych kin wszedł amerykański film „Wejście Smoka”. Obraz ten to prawdziwa apoteoza zachodniej kultury gwałtu i przemocy. Film o fabule prostej jak konstrukcja cepa nobilituje li tylko właśnie młócenie się po gębach nogami i pięściami (gdzież mu tam do naszych produkcji kina, jak te reżyserowane przez Andrzeja Wajdę czy Wojciecha Jerzego Hasa!). Jedyną wartością, którą film ów wynosi na piedestał jest efektowność. Ale jeśli przemoc jest efektowna, jeśli efektowne są razy i kopniaki, harakiri kawałkiem szkła i kąpiel w kwasie siarkowym, to wkrótce już efektowne będą obrazy krwi sikającej z obciętych członków, termojądrowych detonacji, a nawet obrazy całujących się homoseksualistów! Jeśli zaś dzisiaj pojawiają się takie wpływy zgniłego zachodu na naszych obywateli, to co będzie jutro? A jaki to wpływ? Otóż jak donoszą nasi terenowi korespondenci, w kraju doszło do rozlicznych aktów przemocy spowodowanych obejrzeniem „Wejścia Smoka”. Najkrwawsze zajścia miały miejsce w miejscowości Stronie Śl. w Powiecie Bystrzyca Kłodzka.
Według relacji naszego tamtejszego korespondenta, Mariusza Krajewskiego, tuż po obejrzeniu ww. filmu, w Stroniu Śl. miały miejsce prawdziwie dantejskie sceny. Premiera „Wejścia Smoka” odbyła się w tzw. „Okrąglaku”, jedynym kinie miejscowości słynącej z produkcji wspaniałych wyrobów kryształowych znanych na całym świecie – kino to mieści się właśnie w Zakładowym Domu Kultury „Brylant” Huty Szkła Kryształowego „Violetta”. Podobnie, jak w przypadku projekcji filmu w innych kinach, tak i tutaj na film przybyły dzikie tłumy, które z chwilą otwarcia drzwi przez bileterów niemalże siłą wdarły się do sali projekcyjnej. Skutkiem tego zmasowanego szturmu, po wypełnieniu sali przez widzów, obsługa ZDK zebrała spod drzwi 7 rękawów koszul męskich, 2 rękawy kurtek typu szwetka, 1 nogawkę spodni  młodzieżowych marki „Szarik”, 3 oprawki okularów i ułomków szkła, 8 podeszw butów młodzieżowych, 4 lewe i 3 prawe „pepegi” oraz – co jest bez wątpienia tajemnicze – slipy męskie w kolorze brunatnym. Zajęte zostały wszystkie miejsca siedzące, widzowie podpierali także ściany sali.
Projekcja filmu wywarła na widzach wielkie wrażenie, kino aż huczało od komentarzy i wręcz zwierzęcych dźwięków wywołanego u publiki podniecenia. Podczas pokazu wyniesiono troje widzów omdlałych na skutek dramatycznych scen, jakie pojawiły się w filmie oraz duchoty panującej w sali. Na tym jednak nie skończyły się urazy odniesione przez ofiary imperialistycznej kinematografii. Seans zakończył się długą chwilą milczenia, był to jednak tylko spokój przed burzą. Tuż po filmie, już na zewnątrz domu kultury spora grupa widzów poczuła w sobie moc głównego bohatera filmu, skośnookiego Bruce’a Lee i zaczęła wymachiwać nogami przed nosami innych widzów. Zrazu ta niewinna zabawa przeistoczyła się w prawdziwe lanie po pyskach, bo oto ludzie w ubraniach z pourywanymi rękami i ci bez butów postanowili wziąć odwet za straty w garderobie poniesione przed wejściem na film.
Ostatecznie w zajściu interweniowali miejscowi funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej i członkowie ORMO. Nie doszło do zatrzymań, jednak ze źródeł milicyjnych wiemy, że do Kolegium ds. wykroczeń w Bystrzycy Kłodzkiej skierowanych zostało 17 doniesień o uszkodzeniu ciała w różnym stopniu, od kilku siniaków na żebrach i pośladkach po 2 złamane nosy.
Takie, jak widać, są skutki obcowania ze zgniłą zachodnią kulturą. Naszym zdaniem winne wszystkiemu są organy dopuszczające do emisji podobnych filmów w kraju. I tutaj już towarzysze z PZPR powinni poważnie zastanowić się nad działalnością tych stowarzyszeń. Inne pytanie również oczekuje odpowiedzi: czy dalej będziemy zezwalać na wszystkie patologie płynące z imperialistycznych krajów? Bo przecież nie tylko kinematografii dotyczy problem tego kalkowania kultury.
Fakty
W istocie po projekcji „Wejścia Smoka” w kinie ZDK „Brylant” w Stroniu Śląskim nie doszło do opisanej powyżej sytuacji, przynajmniej jeśli idzie o jej dramaturgię, jednak ze wspomnień obecnych na premierze i kolejnych projekcjach filmu, widzowie po wyjściu z kina rzeczywiście machali nogami w lewo i prawo chcąc sprawdzić czy nie mogą zostać następcą Bruce’a Lee. Słowo „pepegi” oznacza obuwie młodzieżowe, czyli tenisówki i trampki, które produkowane były w zakładach Państwowego Przedsiębiorstwa Gumowego (PPG).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here