Sztuka z Morawki, czyli wstydzimy się Stronia w Muzeum Architektury we Wrocławiu

0
68

Sztuka z Morawki, czyli wstydzimy się Stronia w Muzeum Architektury we Wrocławiu
Bez najmniejszego echa przeszedł – czy raczej właśnie nie przeszedł – przez Stronie Śląskie wernisaż wystawy „Dlaczego malują?

Bez najmniejszego echa przeszedł – czy raczej właśnie nie przeszedł – przez Stronie Śląskie wernisaż wystawy „Dlaczego malują? Twórczość chorych psychicznie ze zbiorów dr Andrzeja Janickiego”, jaki miał miejsce 28 sierpnia 2015 r. w Muzeum Architektury we Wrocławiu. O wystawie pisano w „Rzeczpospolitej”, na stronach m.in. archirama.pl, O.pl, kulturaonline.pl i kilku innych. W Stroniu cisza jak makiem zasiał.

Aż do 2000 r. Stronie Śląskie znane było z dwóch zakładów pracy na jego terenie: Huty Szkła Kryształowego „Violetta” i Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych. Nie ma najmniejszej wątpliwości, że to te dwie instytucje kształtowały życie Stronia Śląskiego od ok. 1950 r., czyli przez pół wieku. Do dzisiaj większość z nas ma kogoś kto był zatrudniony w hucie lub na przysłowiowej Morawce. Część z nas wciąż pracuje w przedsiębiorstwach, które po nich zostały. I proszę, w zeszłym roku zapomnieliśmy o 150-leciu „Violetty”, teraz unikamy tematu Morawki.

Oba wydarzenia mogłyby w ciekawy sposób promować naszą gminę. O hucie już nawet wspominać nie będę, ale wystawa prac ze zbiorów dr Janickiego to świetna okazja, bo została dodatkowo zaopatrzona wydawnictwem albumowym o tym samym tytule, której autorami są Anna Markowska, Alicja Klimczak-Dobrzaniecka i Andrzej Janicki.

Mam nieodparte wrażenie, że wstydzimy się Stronia. I to nie zwykli jego mieszkańcy, bo w może zaglądać na strony Muzeum Architektury, albo pamiętać, że jakiś tam Losky założył w 1864 r. Oranienhutte. Więc kto się wstydzi historii Stronia? Odpowiedzcie sobie na to sami, Drodzy Państwo.

Na szczęście wystawa prac dawnych pensjonariuszy szpitala na Morawce potrwa do końca 2015 r., co do albumów, to gorzej, bo wydane je w bardzo limitowanej ilości 492 sztuk, więc trzeba się spieszyć.

dlaczego-maluja-tworczosc-chorych-psychicznie-ma-wroclaw-2015-08-18-005-576x470
Źródło: o2.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here