Lost dogs. Ceremonia otwarcia kaplicy św. Onufrego

2
21

Czerwiec 2045
Ceremonia otwarcia kaplicy św. Onufrego
Już w 2010 roku, ówczesny burmistrza naszego miasta Zbigniew Łopusiewicz wspominał podczas wywiadów prasowych, że jego obecnym marzeniem jest wyremontowanie położonej przy boisku KS „Kryształ Stronie Śląskie” kaplicy św. Onufrego i zaadoptowanie jej na salę koncertową. Dzisiaj, po 35 latach od tamtej wypowiedzi, pragnienie Burmistrza Stulecia spełniło się: w minioną sobotę miała miejsce ceremonia otwarcia Sali Koncertowej „Kaplica św. Onufrego”.

Czerwiec 2045
Ceremonia otwarcia kaplicy św. Onufrego
Już w 2010 roku, ówczesny burmistrza naszego miasta Zbigniew Łopusiewicz wspominał podczas wywiadów prasowych, że jego obecnym marzeniem jest wyremontowanie położonej przy boisku KS „Kryształ Stronie Śląskie” kaplicy św. Onufrego i zaadoptowanie jej na salę koncertową. Dzisiaj, po 35 latach od tamtej wypowiedzi, pragnienie Burmistrza Stulecia spełniło się: w minioną sobotę miała miejsce ceremonia otwarcia Sali Koncertowej „Kaplica św. Onufrego”.
Przypomnijmy, że ten pochodzący z lat 1734-35 obiekt, po drobiazgowych zabiegach przeniesiony został w całości spod stadionu „Kryształu” do centrum Stronia Śląskiego i ustawiony w pobliżu miejskiego ratusza. Realizację niezwykle trudnego przedsięwzięcia przeprowadziła uznana lądecka firma „Wasama”, która wsławiła się w 2040 r. przeniesieniem krakowskiego Wawelu razem ze wzgórzem i smokiem do Warszawy.
Ceremonii otwarcia „Onufrego” dokonał sam Burmistrz Stulecia Zbigniew Łopusiewicz, który między innymi powiedział:
– Ktoś ostatnio zadał mi pytanie: dlaczego tak długo trwał remont kaplicy św. Onufrego? Odrzekłem, że wprawdzie nie jestem już burmistrzem od kilku lat, ale właściwie mogę odpowiedzieć, bo zawsze było to moje oczko w głowie. Dlaczego zatem remont i adaptacja kaplicy trwały tak długo? Po prostu były pilniejsze zadania. Trzeba było ratusz postawić i rynek, obwodnicę do Siennej wybudować, wieżę na Śnieżniku i kryte lodowisko, a wreszcie sieć naziemnej kolei linowej. Były to inwestycje z wielu względów bardziej nie cierpiące zwłoki. Ale co się odwlecze, to nie uciecze – mamy i naszą zabytkową, a jakby spod igły wyjętą, kaplicę św. Onufrego. Patrząc teraz na nią odczuwam dumę i satysfakcję.
Zbigniew Łopusiewicz, jak pamiętamy, jeden z kilkuset Stronian, którzy już w 2025 r. poddali się programowi Forever Young, przemawiał z dużą swadą i rubasznym poczuciem humoru, co jego i tak docenianej osobie przysporzyło dodatkowych braw.
– Pytają mnie teraz niektórzy, co w Stroniu Śląskim zrobimy następnego. Odpowiadam, że wprawdzie nie jestem już burmistrzem od kilku ładnych lat, ale właściwie mogę opowiedzieć, bo jest to oczko w głowie mojego wielkiego przyjaciela, obecnego burmistrza Stronia Śląskiego. Otóż jeszcze w tym roku występujemy do MKOL-u z ofertą organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich Stronie Śląskie 2050. Czas najwyższy na ten krok, bo dzisiaj jesteśmy popularniejsi niż Cortina d’Ampezzo czy jakieś tam Lake Placid.
Zbigniew Łopusiewicz, z uwagi na długość piastowania urzędu burmistrza, zwany przez mieszkańców gminy papieżem wszystkich stroniaków, po tych słowach dokonał przecięcia wstęgi i wprowadził wszystkich obecnych do „Onufrego”. Trzeba przyznać, że obiekt ten zrekonstruowany został z niezwykłym pietyzmem, a wkomponowane w jego przestrzeń prace największego naszego artysty plastyka, Jacka Rybczyńskiego, czynią wnętrze wysmakowane pod każdym względem.
Po krótkim toaście wzniesionym we wnętrzu dawnej świątyni odbył się koncert najsłynniejszego polskiego trębacza jazzowego Wojtka Lizureja, który zagrał z kwartetem „Libera, Ofierski, Kolenkiewicz, Kossowski Ukulele Man”. W otwarciu „Onufrego” wzięło udział 150 zaproszonych gości. Ci niezaproszeni, a chętni do udziału w ceremonii nie przejęli się jednak i otwarcie obiektu fetowali pod jego murami. Głównym punktem wspólnej zabawy był powrót do prastarej tradycji, jaka z kaplicą św. Onufrego była związana, kiedy to miejscowe dziewice biegały wokół niej życząc sobie dobrego zamęścia. Z uwagi na epokowe zmiany obyczajowe stronianie dokonali adaptacji tradycji i od tej chwili to prawiczki będą biegać wokół kaplicy.

FAKTY
W tym roku mija 18 lat piastowania przez Zbigniewa Łopusiewicza urzędu burmistrza Stronia Śląskiego, a z końcem obecnej kadencji władz będzie to lat 20. Wprawdzie autor powyższego tekstu nie jest Wernyhorą, ale śmie przypuszczać, że od 1945, czyli od osiedlenia się na tych terenach Polaków, przez następne 100 lat nie pojawi się osoba, która nie tylko tak długo będzie burmistrzem, ale przede wszystkim dokona tak wiele na rzecz rozwoju miasta i gminy.
Kaplica św. Onufrego stale czeka na remont. Jest zdecydowanie bardziej prawdopodobne, że zostanie on zrealizowany w najbliższych latach niż w 2045 r.; do tego roku drzewa porastające jej dach osiągną wielkość baobabów.

2 KOMENTARZE

  1. A co do krytego lodowiska w Stroniu Śląskim, to będzie gotowe do 2020 i drużyna hokejowa też będzie. No chyba, że do tego czasu Onufry opuści Stronie…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here